T.C. Devleti'nin Kurucusu, Banisi Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Diyor ki; "BÜTÜN ÜMİDİM GENÇLİKTEDİR" Ve Türrk Gençliğine, "Benim doğum günümdür" de dediği, Milli Mücadelenin Anadolu'da örgütlü başlangıcı olan Samsun'a çıktığı günü bayram olarak armağan ediyor. Gençlerimiz başta olmak üzere, 19 MAYIS ATATÜRK'ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMIı'mız kutlu olsun...

OYUN İÇİNDE KURAL DEĞİŞTİRMEK

Floransalı düşünür, devlet adamı, askerî stratejist, şair ve oyun yazarı Niccolò Bernardo dei Machiavelli (3 Mayıs 1469 – 21 Haziran 1527), tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan İtalyan düşünür, devlet adamı, askerî stratejist, şair ve oyun yazarı.
“PRENS” kitabını 1513’de yazdı ve Makyavelist düşünce sistemini kurdu.
MAKYAVELİST DÜŞÜNCE SİSTEMİ NEDİR?
Siyasal oyuna katılmak istiyorsanız, ellerinizi kirletmeye hazır olun.
Yöneticinin ahlakı olmaz, çıkarları olur. Onun Tanrısı çıkarıdır. Hedefe ulaşmak için her şey mübahtır.
Eğer ki bir yol başarıya gidiyorsa o amaç uğruna yapacağınız her türlü şey doğrudur, yasaldır ve ahlakidir.
O HİLECİDİR
Ona göre, “Harp hiledir”
Her durumda hile yapılabilir. Zaman zaman halkı aldatmak gerekebilir. Hile yapmadığı görüntüsünü yaratmak için elinden geleni yapar.
KORKU REJİMİ KURAR
Mümkünse hem sevilen hem de korkulan bir prens olmak iyidir. Korkulmak daha önemlidir. İnsanoğlu korktuğuna, sevdiğinden daha çok ve daha iyi hizmet eder.
İnsanlar küçük darbelerin intikamını almayı düşünür ama büyük darbeler karşısında sinerler.
Başarının koşulu, iknadan çok zora başvurmaktır.
AHLAKSIZDIR
Siyasal amaca ulaşmak için her türlü ahlaksızlık yapılabilir. Dürüstlük gerekmez.
Ahlakı fazla takmayan, halka yalan söyleyen, her türlü ahlak dışı yolu ve aracı kullanarak halkı kandıran siyasetçi başarılı olur.
ACIMASIZ YALANCIDIR
Devlet, acıma duygularını bir kenara bırakarak, merhametten uzak bir şekilde yönetilir.
Bütün büyük işleri sözünde durmayanlar, yalancılar, arkadan vurucular, acıma duymayanlar başarmışlardır. Dolayısıyla halkı aldatmak için her yalan söylenebilir.
DALAVERECİ ÇIKARCIDIR
Kişi hedefine ulaşmak için her türlü dalavereyi çevirebilir, olayları istediği gibi saptırabilir.
Elindeki siyasi gücü sınırsız bir şekilde kendi çıkarları için kullanabilir.
En önemli ve temel amaç, gücünü devamlı olarak artırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için kullanılacak her araç yasaldır.
DİN, AHLAK, HUKUK VE BİLİM TANIMAZ
Din, ahlak, hukuk ve bilim devlete bağlıdır. Amacı gerçekleştirmek için gerektiğinde devlet bunları alet olarak kullanır. Devletten bağımsız ahlak ve hukuk düşünülemez.
OYUN İÇİNDE KURAL DEĞİŞTİRİR
Son çaresi oyun içinde kural değiştirmektir. Maç oynanırken yeni kurallar koyar. Oyun içinde kural değiştirmek, kuralsız olmaktır. Kural ona yaradığı sürece vardır. Yoksa değiştirilir. Onun için değişmeyen kural, kural değildir.
ARTIK KAYBEDECEĞİNİ ANLADIĞINDA
Oyun içinde kural değiştiriyorsa, kaybedeceğini anlamıştır.
Böyle bir şeye tevessül etmek kesin kaybetmektir. Çünkü o, yüreğine yenilmiştir.
Maç oynanırken kural değiştirip kazanan hiç olmamıştır.
Rabbimiz! Lütfen bizi oyun içinde kural değiştirilen düzenlere mahkûm ederek imtihan etme. Akıl, bilim, hukuk ve demokrasi ile, özgürlük, barış ve birlik ikliminde yaşamak için bize mücadele bilinci ve gücü ver. Her türlü ahlak dışı oyunu bozmamızı nasip et!
Biz Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz Allah’ım.
——————————————————————————–

*Floransa’da Medici ailesi yönetimden sürüldükten sonra, iktidarı Dominikan Mezhebi savunucusu olan Savonarola ele aldı. Bu topluluk şehrin yönetimi için 10 tane yönetici seçmişti. Niccolo Machiavelli henüz 29 yaşında ve tanınmamış bir kişiyken bu şehir cumhuriyetinin ikinci başkanlığı görevine atandı. Bir süre görev yaptıktan sonra şehir tekrar Medicilerin eline geçmişti. Niccolo Machiavelli görevinden alınmış, hükümeti devirme şüphesi üzerine tutuklanmıştı.  Kendisine işkence edilmesinin yanı sıra hem para hem de hapis cezasına çaptırılmıştı.

İlerleyen dönemlerde Floransa kökenli Papa 5. Leo göreve gelmiş ve genel bir af ilan etmişti. Bu sayede hapisten kurtulan Niccolo Machiavelli, tekrar devlet görevine gelmek için Medici ailesine yakınlaşmaya çalışmıştır. Medicilere çeşitli mektuplar yazarak neden devlet görevine gelmesi gerektiğini belirtmiştir. Ona göre kendisi iyi bir tarih okuyucusudur. Bu nedenle devlet yönetimi hakkında teorik olarak yetkinliğe sahip olduğunu iddia ediyordu. Ayrıca hayatı boyunca birçok farklı göreve geldiği için pratik anlamda da devlet görevi için çok uygun olduğu konusunda Medici ailesini ikna etmeye çalışıyordu. İlerleyen dönemlerde Giulio de Medici tarafından himaye edilmiştir. Kendisine Floransa tarihini yazma görevi verilmiştir.

Bunlar ilginizi çekebilir...

Bir yanıt yazın